کارگاه آموزش جواهرسازی

کارگاه آموزش جواهرسازی

در کلاس جواهرسازی ابتدا کارآموز با خواص عمومی فلزات گرانبها مخصوصا طلا و نقره آشنا می‌شود. این شناخت در حیطه ساختار میکروسکوپی اتم و کریستال، استحکام کششی، عکس العمل در مقابل اسیدها، هوا، آب، دما و غیره می‌باشد. سپس در کارگاه ابزارشناسی با ابزارهای مربوط به این هنر آشنا و کاربرد و همچنین نحوه استفاده صحیح از این ابزارها که متاسفانه در کشور ما به این مقوله اهمیت زیادی داده نمی‌شود، آموزش می‌بینید. در انتهای کارگاه ابزارشناسی دوره طلا و جواهرسازی، هنرجو یاد می‌گیرد چطور تعدادی از ابزارهای مورد نیاز خود را شخصا ساخته یا آماده سازی کند.

پس از گذراندن کارگاه ابزار، هنرجوی رشته جواهرسازی آماده یادگیری اصول اولیه کار با فلز می‌شود و هنرجو با توجه به روحیه و آموزش‌پذیری و تجربه کاری زیر نظر مستقیم و دقیق استاد تحت آموزش قرار می‌گیرد.

در این کارگاه هنرجو سوهان‌کاری، برش‌کاری، جوش‌کاری، پرچ‌کاری، جداسازی، ذوب فلز، ریخته‌گری پایه (سنتی)، نوردکاری، سوراخ‌کاری، خمکاری، ساخت لوله‌چه، ساخت حلقه‌چه، ساخت تمام انواع زنجیر، ملیله‌کاری و … را آموزش می‌بیند که تمام این تکنیک‌ها به صورت پایه و با استفاده از اصول یادگیری خلاقانه می‌باشد.

.

آموزش جواهرسازی

با گذراندن کارگاه‌های فوق، هنرجو شروع به یادگیری و جواهرسازی به صورت عملی می‌کند. در این زمان با توجه به آموزش‌های داده شده، هنرجو تحت نظر استاد می‌تواند مبادرت به ساخت انواع زیورآلات ، انواع انگشترها و آویز و دستبندهای پر‌کاربرد و معروف در بازار، ساخت انواع قدیمی و جدید گل‌سینه، دکمه سردست، گیره کروات، مدال‌های سوزنی، ساخت قفل‌های دست‌ساز (گیره زنجیر، دستبند، … )، آویزهای گوشواره و … می‌کند. در این قسمت نحوه پرداخت و پویش‌کاری را نیز به طور کامل آموزش می‌بیند. هنرجو پس از ساخت قطعات فوق تحت آموزش خلاقانه، می‌تواند ایده‌پردازی و در آخر تمامی طرح‌های خود را بسازد.

کارگاه بعد کلاس جواهرسازی مربوط می شود به استفاده از مواد طبیعی و مصنوعی ساخت زیور آلات. مانند: عاج، لاک، صدف، شاخ، چوب‌های قدیمی و مواد مصنوعی مانند: پلکسی گلس، مینای سرد و …. در این کارگاه هنرجو یاد می‌گیرد چطور مواد طبیعی فوق الذکر فراوری می‌شود و مورد استفاده در زیورآلات قرار می‌گیرد و نحوه کاربردی این مواد و تلفیق به لحاظ فرم و شکل و رنگ را آموزش می‌بیند.

کارگاه بعدی که هنرجو برای تکمیل دوره جواهرسازی بایستی بگذراند، کارگاه مخراجی می‌باشد و در این کارگاه هنرجو نحوه  سوار کردن انواع سنگ‌ها را آموزش می‌بیند. این کارگاه بصورت دوره تکمیلی ارائه می‌شود.

.

معرفی دوره:

این دوره ۱۶ ساعته در ۴ جلسه ۴ ساعته برگزار می‌شود.

.

ویژگی‌های دوره :

این دوره به صورت کارگاهی برگزار می‌شود.

به تمامی شرکت‌کنندگان مدرک گذراندن این دوره از طرف دانشگاه تهران اعطا خواهد شد.

.

.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *